نوشیدنی و آب میوه

نوشیدنی و آب میوه

فروکتوز
فروکتوز به عنوان قند میوه معرفی می گردد؛علت این امر وجود مقادیر بالایی از فروکتوز در انواع میوه ها می باشد؛ به دلیل یکسان بودن ماهیت فروکتوز تولید شده با فروکتوز موجود در میوه، استفاده از فروکتوز به عنوان شیرین کننده در این صنعت موجب ایجاد عطر و طعم طبیعی، افزایش مدت زمان ماندگاری، احساس دهانی مناسب و بهبود خواص تغذیه ای می گردد. از میان انواع شربت های فروکتوز و با توجه به نوع آب میوه تولیدی سه نوع شربت فروکتوز F30 با شیرینی نسبتا پایین، شربت فروکتوز F42 با شیرینی متعادل و شربت فروکتوز F55 با شیرینی معادل شکر به عنوان بهترین شیرین کننده های تجاری در این صنعت معرفی می گردند.

گلوکز
طعم و بافت مناسب دو پارامتر حیاتی در تولید آب میوه ها محسوب می گردند.تامین بخش عمده طعم و بافت مناسب به واسطه کاربرد شیرین کننده ها در فرمولاسیون آب میوه ها انجام می گردد. شربت های گلوکز DE42 و DE60 با داشتن شیرینی متعادل و قوام مناسب هر دو پارامتر طعم و بافت را به خوبی در نوشیدنی ها تامین می نماید. استفاده از شربت گلوکز DE60 در نوشیدنی های با شیرینی بالاتر و قوام کمتر و گلوکز DE42 در نوشیدنی های با شیرینی کمتر و قوام بالاتر پیشنهاد می گردد.

مالتودکسترین
بافت و احساس دهانی مناسب یک پارامتر مهم در فرمولاسیون نوشیدنی ها محسوب می گردد؛ مالتودکسترین با توجه به ایجاد بافت،قوام و احساس دهانی مناسب جایگاهی حیاتی در تهیه محصولات این صنعت دارد. علاوه بر موارد ذکر شده مالتودکسترین با ایجاد طعم شیرینی بسیار ملایم محصولی با طعم مطلوب را ایجاد می نماید. مالتودکسترین در دو نوع DE بالا ( 16 تا 20 ) و DE پایین (12 تا 16) تولید می گردد. با افزایش میزان DE در محصول مالتودکسترین میزان حلالیت در محصول افزایش یافته و همچنین شفافیت در محصول نهایی بالا می رود. با استفاده از مالتودکسترین در نوشیدنی می توان طعم محصول را محسوس تر نمود و میزان مصرف مواد طعم دهنده را کاهش داد. از جمله محصولاتی که می توان در آنها از مالتودکسترین استفاده نمود می توان به انواع آب میوه، آب های ورزشی و ماءالشعیر اشاره نمود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.